همایش مدیریت بهینه زمین و شهرها با کاداستر و اطلاعات مکانی سه بعدی

اطلاعات مکانی یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین منابع مورد نیاز برای مدیریت، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری به شمار می‌رود. اهمیت این اطلاعات تا حدی افزایش یافته است که از آن به عنوان رکن چهارم در تصمیم‌گیری در کنار سه رکن دیگر یعنی زمان، هزینه و کیفیت یاد می‌شود.

در اين راستا و با افزایش جمعیت به‌خصوص در مناطق شهری و محدودیت سطح زمین، استفاده از فضاهای زیر و بالای سطح زمین افزایش یافته است؛ به نحوی که برای مدیریت بهینه آنها، سال‌ها است که نیاز به سیستم‌های مدیریت زمین به صورت سه‌بعدی احساس می‌شود.

با گسترش روزافزون فناوری‌های مرتبط بااطلاعات مکانی در دنیا و ایجاد روش‌های مختلف تولید داده‌های سه‌بعدی، دستیابی به مدیریت موثر به منظور اخذ، بروزرسانی، ذخیره، پردازش و نمایش داده‌های سه‌بعدی امکان‌پذیر شده است، و هر روزه شاهد ابداعت کنیک‌های جدید در اخذ و استفاده از اين نوع داده‌ها هستيم.

از کاربردهای شاخص اين نوع اطلاعات و فناوری‌های مکانی می‌توان به توانمندسازی جوامع و دولت‌ها در اموری چون برنامه‌ریزی و مدیریت جامع شهری، مدیریت بهینه زمین و املاک، مدیریت بحران، مدیریت پست و آدرس دهی املاک و مدیریت زیرساخت‌های شهری اشاره نمود. با اين نگرش، این دوره آموزشی به بررسی جدیدترین تحولات و فناوری های روز در زمینه مدیریت بهینه شهرها، زمین و املاک با اطلاعات مکانی سه بعدی می پردازد.

اين دوره توسط تیم تحقیقاتی «مرکز تحقیقات زیرساخت اطلاعات مکانی و مدیریت زمین» دانشگاه ملبورن استرالیا به سرپرستی پروفسور عباس رجبی فرد، و با پشتیباني سازمان فناوری اطلاعات کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، و شهرداری تهران بخصوص سازمان فناوري اطلاعات شهرداري تهران در اسفندماه سال جاری در تهران برگزار خواهد گردید، اهداف تفصیلی این دوره را می توان مشتمل بر موارد ذیل دانست:

  • مروری بر اهمیت و اجزای مدیریت سه‌بعدی شهرها، زمین و املاک
  • بررسی کشورهای استفاده کننده از مفاهیم سه بعدی در مدیریت زمین
  • مروری بر منابع و روشهای جمع آوری داده های سه بعدی
  • بررسی مدل های داده ای و روش های نمایش اطلاعات سه بعدی 

توجه:شرکت در این دوره برای عموم آزاد نیست و برگزارکنندگان نسبت به دعوت متخصصین این موضوع اقدام می‌نمایند.

 


برگزارکنندگان

 

نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2009 - 2019 Cadastre