مصاحبه با رئیس هئیت اجرایی سازمان کاداستر، ثبت اسناد و املاک و نقشه برداری هلند  

1391/05/10

به نقل از مجله Geospatial world- جولای 2012
مصاحبه با خانم دورین برمنی (Dorine Burmanje)
 رئیس هئیت اجرایی سازمان کاداستر، ثبت اسناد و املاک و نقشه برداری هلند

کاداستر، شروعی برای ایجاد یک اقتصاد سالم

 • با توجه به اینکه کاداستر هلند نزدیک به 180 سال قدمت دارد، طی این مدت کاداستر هلند دستخوش چه تغییر و تحولاتی بوده است؟

سیستم کاداستر در هلند با جمع آوری مالیات آغاز شد. این کار مستلزم تهیه اطلاعات کاداستری و ثبتی زمین، همراه با اطلاعات مکانی بود. در سال 2004، کاداستر هلند با خدمات توپوگرافیکی وزارت دفاع ادغام شد و سازمان کاداستر، ثبت اسناد و املاک و نقشه برداری به وجود آمد. با راه اندازی این سازمان، راهکارها و پاسخهای منسجم تری به نیازهای جامعه ، ارائه گردید. تغییر مهم دوم، حرکت به سوی یک سازمان مشارکتی بود. ما از موقعیت خود نسبت به سایر شرکایمان با خبر بودیم. فرآیند به اشتراک گذاری اطلاعات به مرزهای ملی محدود نمی شود. ما در بخش دولتی و خصوصی همکارانی داریم که جهت پیشرفت ما را یاری می کنند.

 • آیا مکانیزمی که شما استفاده می کنید، مستلزم مشارکت شهروندان در اطلاعات کاداستری است؟

ما شهروندان خود را نیز درگیر این مکانیزم کرده ایم. اطلاعات ملکی مربوط به قطعه زمینها در این مکانیزم وجود دارد. البته تمامی شهروندان هلندی مالک یک قطعه زمین نیستند و بعضی از مالکین، زمین، خانه یا آپارتمان خود را به سایرین اجاره می دهند. مردم  از اهداف ما در استفاده از مجموعه داده هایی که داریم، آگاهند. قطع نظر از تهیه ی اطلاعات درباره ثبت زمین و مالکیت؛ کاداستر درباره موضوعاتی مانند ایجاد زیرساخت جدید ، ساخت راه آهن و غیره مشاوره می دهد. اگر شخصی بخواهد کاربری زمین مسکونی خود را به صنعتی تغییر دهد، می تواند از اطلاعاتی که ما در اختیارش می‌گذاریم، بهره مند گردد.

 • اکنون کاداستر، شامل انواع اطلاعات مکانی است. آیا سازمان کاداستر، ثبت اسناد و املاک و نقشه برداری مسئول تهیه اطلاعات مکانی هلند می باشد؟

خیر. اگر بخواهیم دقیق پاسخ این پرسش را بدهم باید بگویم که وزارت زیرساخت و محیط زیست، به همراه برخی سازمانهای خصوصی مسئول این کار هستند.
این وزارتخانه ما را موظف کرده است که  اطلاعات ثبتی و نقشه برداری را تهیه و با اطلاعات مکانی ادغام کنیم.

 • هلند از نظر جغرافیایی در میان بسیاری از کشورها به لحاظ قرار گرفتن زیر سطح متوسط آب دریاها، منحصر به فرد است. از لحاظ اطلاعات کاداستری، این کشور با چه چالشهایی روبروست؟

بله نیمی از کشور ما زیر سطح آب دریاها قرار دارد. بنابراین ما در مقابل دریا، خیلی خوب از خودمان دفاع می کنیم و زمین های جدیدی را احیا می کنیم. علی رغم اینکه کشور هلند کشور کوچکی است، اما حدود 16 میلیون نفر جمعیت دارد. بنابراین ما موظفیم زمینهای زیر دریا را جهت سکونت مردم احیا نماییم. کاداستر هلند کلیه اطلاعات مربوط به زمین های احیا شده را نگه می دارد. 


 

 • چگونگی تغییر و تحول در سیستم کاداستر و ثبت اسناد به چه صورت است؟ چگونه کاداستر از آخرین فن آوریهای مکانی استفاده می کند؟

یکی از پیشرفتهای مهم فن آوری، کاداستر سه بعدی است. گروه ما در تلاش است تا کاداستر سه بعدی را با سیستم دو بعدی قدیمی ادغام کند. با این حال، این ادغام فعلاً در مرحله ی توسعه است. در کشور هلند ما سه یا بیشتر از سه مالک برای یک قطعه زمین داریم. به طور مثال، یک قطعه زمین ممکن است شامل پارکینگ در زیرِ زمین، یک ساختمان و آپارتمان هایی در آن ساختمان  باشد و تمامی این قسمتها ممکن است صاحبان متفاوتی داشته باشند. بنابراین یک قطعه زمین می تواند چندین صاحب داشته باشد و ثبت اسناد و املاک سه بعدی به ما کمک خواهد کرد تا مدارک صاحب اصلی را به ثبت برسانیم.
در گذشته، نقشه برداری زمینی به عهده گروهی متشکل از سه یا بیشتر از سه نفر بود که سرِ زمین می رفتند و اندازه گیری می کردند. امروزه، فقط یک نفر، مجهز به دستگاه GPS جهت اندازه گیری سرِزمین حاضر می شود. سازمان کاداستر ما با بسیاری از دستاوردهای فن آورانه سازگار شده است. شیوه توزیع اطلاعات تقریباً هر روز در حال تغییر است.

 • شیوه توزیع اطلاعات در حال تغییر است و دلیل آن، این است که در  بخش فن آوری اطلاعات پیشرفت داشته ایم. کاداستر چگونه اطلاعات خود را در اختیار کاربران می گذارد؟ آیا کاداستر نیز خدمات و محصولاتی با ارزش افزوده، ارائه می کند؟

ما برای پایگاه های داده هایمان با بخش خصوصی درخصوص ارزش افزوده مشارکت داریم و اطلاعات خود را از این طریق در اختیار شهروندان و مشتریان قرار می دهیم. فروش اطلاعات کاداستری نیز براساس تعرفه های ثابتی است که وزارتخانه برای ما تعیین کرده است. هراندازه فضای باز به اشتراک گذاری داده ها مورد توجه باشد، ما نیز به آن توجه می کنیم. البته پیش از ایجاد تسهیلات جهت به اشتراک گذاری داده ها، سیاست و کیفیت، دو موضوع مهمی است که می بایست در خصوص آن بحث و گفتگو کرد. گاهی ما اطلاعات مالی و محرمانه ی شخص مانند میزان وام خرید یک قطعه زمین یا ساختمان را جمع آوری کرده، به ثبت می رسانیم. بنابراین  لازم است در این باره با مردم و جامعه بحث کنیم؛ و اینکه چگونه از حریم خصوصی، صحت و کیفیت اطلاعات محافظت نماییم. با این وجود اطلاعات توپوگرافی از اول ژانویه 2012 جهت استفاده عموم در دسترس قرار گرفته است.

 • آیا صنعت، شما را در ارائه اطلاعات ارزش افزوده حمایت می کند؟

بله، در پروژه های کوچک تر، آنها ما را حمایت می کنند(یا ما آنها را حمایت می کنیم). ما سعی می کنیم با یکدیگر مشارکت داشته باشیم.

 • در کشورهای در حال توسعه، مشاهده شده است که سازماندهی مجدد زمین، مستقیماً توسعه اقتصادی را نشانه رفته است. چگونه یک سیستم سازمان یافته ی ملکی می تواند در تداوم رشد اقتصادی آن هم در کشور پیشرفته ای همچون هلند، مشارکت داشته باشد؟

به نظر من ثبت زمین و مالکانش، نشانه ی آغاز یک اقتصاد سالم است. ما این عنوان را انتخاب کردیم تا یکصد و هفتاد و پنجمین سالگرد کاداستر را در این کشور یادآوری کنیم. بحث و گفتگوی ما با میهمانانمان در این خصوص است که چگونه ثبت اسناد و املاک و مالکیت می تواند در رشد اقتصادی یک کشور مشارکت داشته باشد. ما متقاعد شده ایم که اگر مردم، زمین و مالکیتشان را ثبت کنند، به سرمایه شان افزوده خواهد شد. در کشور هلند، هر اینچ از زمین ثبت می شود. مردم به قدری به ما اعتماد دارند که هرگاه قصد خرید زمینی را دارند به کاداستر مراجعه می کنند تا درباره مالک و تاریخچه ی آن زمین، اطلاعات کسب نمایند. مردم با اطلاعاتی که کاداستر در اختیارشان قرار می دهد، احساس امنیت می کنند.


 

 • تعامل کاداستر با زیرساخت داده های مکانی به چه صورت است؟

ما با چند سازمان برای ایجاد زیرساخت داده های مکانی (NSDI) همکاری می کنیم. به طور مثال، وزارت امور اقتصاد، کشاورزی و اختراعات بخشی از اطلاعات را دارند و وزرات زیرساختار و محیط زیست دارای داده های متفاوت دیگری هستند. ما در تلاشیم تا با کلیه ی سازمان هایی که در ساخت SDI مثمر ثمر هستند، مشارکت نماییم.

 • به عنوان یک سازمان کاداستری، شما باید دقت بالای اندازه گیری ها را در نظر بگیرید. از سوی دیگر، سازمان هایی مانند سازمان حفاظت از خاک، کاربری زمین و کشاورزی نیازی به اندازه‌گیری های دقیق ندارند و بیشتر متوجه درستی اطلاعاتِ موضوعی مثل نوع خاک و غیره هستند. آیا شما با چنین مواردی روبرو شده اید؟

بله، اغلب ما با این موارد روبرو می شویم. هرچند کاداستر به دقت زیاد اطلاعات خود افتخار می کند. سالهاست، نقشه برداران ما آموزش دیده اند تا اندازه گیری های خود را با دقت و صحت انجام دهند. مشتریان تمایلی ندارند که برای اندازه گیری های دقیق تر، هزینه ای بپردازند. از آنجائیکه متخصصین ما به گونه ای تربیت شده اند که با دقت اندازه گیری ها را انجام دهند، کمی نگران این موارد هستند. ما آنها را از خواست مردم آگاه می سازیم.

 • شما به دنبال دو استاندارد متفاوت هستید، یکی که دقیق باشد و یکی که لازم نیست دقیق باشد. با این حال، در بعضی موارد، همچنان این دو استاندارد ارتباطی تنگاتنگ دارند.

در حال حاضر راه حلی برای این مشکل وجود ندارد. اما کوشش ما بر این است که در حوزه کاری خود استاندارد مناسب را داشته باشیم.  این استاندارد در اروپا، توسط پروژه ی INSPIRE تهیه می شود.

 • INSPIRE یک ایده ی اروپایی است، اما همچنان تفاوتهایی در کشورهای اروپایی در این راستا وجود دارد. مثلاً شیوه ای که کاداستر در انگلستان دارد با کاداستر هلند و یا ایتالیا متفاوت است. به نظر شما نباید این تفاوتها از بین برود؟ اگر جوابتان مثبت است چگونه این کار امکان‌پذیر است؟

رویکرد INSPIRE بسیار رویکرد خوبی است؛ ابتدا INSPIRE ، برای هر کشور، استانداردی تعیین می کند. اولین مرحله ی این رویکرد، تعیین کلیه مراجعی از کشورهای مختلف می باشد که قرار است با ما همکاری کنند. سپس تأییدیه هایی درباره ی اینکه چه مرجعی از ایتالیا، هلند، اسپانیا و غیره است، ارائه می شود. ما بحثهای مفصلی درباره استانداردسازی با INSPIRE داشته ایم.

 • کاداستر جهت انجام انواع پروژه های بین المللی، در ارائه مشاوره کاملاً فعال بوده است. چه منطقی در ارائه ی این خدمات وجود دارد؟

کارمندان ویژه ای در سازمان ما هستند که پروژه های بین المللی را اداره می کنند. ما معتقدیم، مسئولیت اجتماعی ما، کمک به کشورهایی است که سیستم ثبت اسناد و املاک و کاداسترشان به خوبی توسعه نیافته است. ما با مردم برخی کشورها همکاری تنگاتنگ داریم. ما خدمات مشاوره ای خود را در اختیار آن دسته از کشورهایی می گذاریم که از ما تقاضای کمک کرده اند. در بسیاری از موارد ما با مشارکت بانک جهانی، سازمانهای خیریه و دولتهای محلی کار می کنیم.نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2009 - 2018 Cadastre