مصاحبه اختصاصی مجله بین المللی GIM با Jean- Yves Pirlot 

1390/03/01

مجله GIM_ مه 2011، جلد 25، شماره 5
نقشه برداران از شهر تالین  (Tallinn) تا تولیدو Toledo))
24  آوریل 2011- دارک هارسما (Durk Haarsma)
مصاحبه اختصاصی مجله بین المللی GIM با Jean- Yves Pirlot


Jean-Yves Pirlot که از سال 2010 ریاست انجمن نقشه برداران ژئودتیک اروپا را به عهده دارد (CLEG- خلاصه Comite de Liaison des Geometres Europeens می باشد که ریشه فرانسوی دارد) معتقد است این انجمن در ایجاد قوانین پیشگیرانه در اتحادیه اروپا، برای نقشه برداران در زمینه نقشه برداری، نقش مهمی بازی میکند. وی در ادامه می افزاید: "در حال حاضر تصمیمات بدون مشورت با گروه متخصصین صورت میگرد و لازم است ما همواره در دسترس و دید تصمیم گیران باشیم." انجمن نقشه برداران ژئودتیک اروپا در خانه نقشه برداران و اطلاعات مکانی اروپا قرار دارد، ساختمانی قدیمی و با شکوه در مرکز بروکسل". انجمن CLEG مجموعه ای از انجمنهای نقشه برداران ملی 33 کشور اروپایی است که دربرگیرنده حوزه بزرگتری از اتحادیه اروپا (که شامل 27 کشور است) می باشد. این بدان معناست که CLEG نماینده تقریباً 50000 نقشه بردار ژئودتیک پراکنده در سراسر این قاره می باشد و  راهبری این بدنه را به عهده دارد. 


 
هدف اصلی انجمن نقشه برداران ژئودتیک اروپا ((CLGE چیست؟
البته اهداف محدود و متمرکزی را دنبال می کنیم. اولاً ما همیشه بر این عقیده بوده ایم که حضورمان در این انجمن جهت بهبود و تغذیه حرفه نقشه برداری در اروپا می باشد. نقشه برداری کاداستر بر پایه ساختاری است که ما می سازیم. ما معتقدیم که نقشه برداری کاداستری و نقشه برداران، نقش کلیدی در اقتصاد یک کشور دارند، زیرا آنها همانطور که اساس کار بازارهای کالا هستند اساس کار املاک نیز می باشند. ما می خواهیم از طریق یک رویکرد پیشگیرانه بر قانونگذاری اعمال نفوذ کرده و در توسعه و ارزیابی دستورالعملهای اتحادیه اروپا و حرفه نقشه برداری در اروپا و خارج از آن تأثیر بگذاریم. تلاش ما با استفاده از این رویکرد نه تنها امنیت و آینده حرفه مان را تأمین می کند بلکه نقشی در ظاهر کوچک اما بسیار مهم برای نسل آینده ایفا می نماید.
چالش اصلی در تحقق این اهداف را  در چه می بینید؟
همیشه در صحنه بودن و در منظر تصمیم گیران اتحادیه اروپا و قدرتهای ملی قرار گرفتن، چالشی بزرگ است. در واقع این امر بزرگترین چالش محسوب می شود. تنها با یک تعامل مثبت در قلب اروپا یعنی بروکسل و کار گروهی با سایر نماینده های اروپایی مانند EuroGeograhics، CEPLIS، EGoS، می توانیم حرکتهای فعالانه تری داشته باشیم تا اینکه فقط با رفتاری انفعالی و شرکت در فرآیند قانونگذاری در اروپا کار را دنبال کنیم.
شما با 50،000 نقشه بردار در سراسر اروپا سروکار دارید. نقشه برداران اروپایی چه بهره ای از کار شما می برند؟
ما درصدد هستیم که آیا می توانیم سطح کار خود را به سطح حرفه یک نقشه بردار برسانیم و چنانچه جواب مثبت است چگونه باید این کار را انجام دهیم. در واقع این غایت آرزوی ماست که بر موقعیت هرروزه هزاران نقشه برداری که نمایندگی آنها را در بروکسل بعهده ماست تأثیر مثبتی داشته باشیم. یکی از شیوه هایی که ما علاقه مندیم آن را به کار ببریم تقویت مجمع عمومی است که هر دو سال یکبار در مکانهای مختلف اروپا برگزار می شود. هر کشور عضو حق دارد دو نماینده به این انجمن بفرستد و ما در تلاشیم تا کاری کنیم همزمان صحبتهای سخنرانان به گوش اعضاء دیگر نیز برسد. اگر اکنون فاصله ای میان اعضاء وجود دارد ما قطعاً در تلاش برای پرکردن آن هستیم.
من در سؤال قبلی به طور ضمنی به یک" نقشه بردار اروپایی"  اشاره کردم، اما آیا همیشه شما با یک حوزه فعالیت های استاندارد سروکار دارید؟
خیر، هنوز این طور نیست. ممکن است اساس کار ما برای همه مشترک باشد اما واقعیت این است که کار نقشه برداران از شخصی به شخص دیگر و از مکانی به مکان دیگر با یکدیگر تفاوت دارد. این حرفه، حرفه ای نامتجانس است: یکی ممکن است بعنوان یک نقشه بردار زمینی برای دولت کار کند، دیگری با تخصص مکانی در حوزه تجارت انجام وظیفه نماید. شخصی ممکن است نقشه بردار با مجوز باشد و دیگری ممکن است اینطور نباشد. انجمن CLGE می داند نقشه برداران می توانند در شهر تالین (Tallinn) کار کنند یا در شهر تولیدو (Toledo)، و کار آنها در مقایسه با هم بسیار متفاوت باشد ولی در نهایت هر دو نقشه بردار محسوب می شوند. ما هم نمی خواهیم تغییری در این وضعیت بدهیم و همه جزئیات کار روزانه خود را با هم هماهنگ کنیم اما حداقل می توانیم از یکدیگر یاد بگیریم. و در پایان هرکس بتواند از نمایندگی و قانونگذاری های به جا و روشن این حوزۀ در حال رشد بهره مند شود. همه این دلایل موجب می شود تا هدف مهم بعدی ما ایجاد پایه علمی، حرفه ای و پویا باشد تا در جهان خارج نیز در صحنه ظاهر شده و حرفه مان را یکپارچه تر کنیم.
شما در اروپای شرقی بسیار فعال بوده اید. آیا این کار عمدی بوده است؟
اصلاً عمدی نبوده است. ما در واقع تعداد محدودی پروژه در اروپای شرقی انجام دادیم و علت آن هم پیشرفت اخیر ما در این منطقه بوده است. به طور مثال مولداوی کشور عضوی است که پس از برگزاری آخرین مجمع عمومی جهت تهیه چشم انداز آینده سیستم کاداستر خود براساس همکاری میان بخش خصوصی و دولتی فراخوانده شده است. سیبری هنوز به عضویت این انجمن در نیامده است، اما برخی از خوانندگان مجله شما مدتی است که به ایجاد یک اتحادیه ملی برای نقشه برداران کمک می کنند.  معمولاً نقشه برداران از سایر کشورها مانند آلمان، فرانسه یا سوئیس در این پروژه بسیار فعال بوده اند و حتی به اروپای شرقی رفته و برای رهایی از وضعیت موجود به آنها کمک می کنند. بدیهی است که هنوز اختلافات زیادی میان کشورها وجود دارد. ما می توانیم نقش مهمی در گردهم آوردن متخصصین این حوزه ایفا نماییم.
یکی از اهدافی که محقق شده است وضع دستورالعمل راهبردی (Code of Conduct) است. آیا می توانید کمی بیشتر درباره این مسئله توضیح دهید؟
دستوالعمل راهبردی برای نقشه برداران اروپا توسط همه کشورهای عضو از انگلیس تا فدراسیون روسیه امضاء شده و اکنون توسط همه آنها در حال تکمیل شدن است به این معنی که آنها چارچوب قوانین رفتاری را  تعیین کرده اند. این چارچوب جزو منشور اخلاقی قرار می گیرد تا نقشه برداران خود را با آن سازگار کنند و  این موجب تضمین کیفیت خدمات رسانی ما خواهد بود. انجمن های ملی اجازه دارند نقشه بردارانی که مطابق این چارچوب رفتار نمی کنند تربیت کنند حتی زمانیکه نقض قانون در مکانی خارج از اروپا صورت گیرد. ما طرفدار حرکتیم اما سرگردانی را نمی پسندیم.
آیا شما تغییری در نقش یک نقشه بردار به طور کلی و در اروپا به طور خاص می بینید؟
بله، نقش نقشه بردار در حال تغییر است. با فشار دادن یک کلید داده های بسیاری می تواند در یک لحظه در یکجا جمع شود. به نظر می رسد کارها نسبت به سالهای گذشته بسیار آسان شده است. اما واقعیت این است که کارها سخت تر هم شده است. اگر این سختی در جمع آوری داده ها نیست اما قطعاً در مدیریت آنها است. در انجمن CLGE این اعتقاد وجود دارد که نقشه بردار نقش کلیدی در اقتصاد یک کشور بازی می کند و نقشه برداری که مجوز دارد تضمین مهم دیگری در مقابل بحرانهای املاک و مستغلات است که در سالهای اخیر در برخی از کشورهای مختلف دیده شده است. نقشه بردار علاوه بر اینکه متخصص اطلاعات مکانی و مدیر داده است، یک مشاور نیز هست. بنابراین اگرچه پایه عملیات بیشتر خودکار شده  و نتیجتاً آسان تر شده است، انتهای کار این حرفه بسیار پیچیده تر گشته است.
چگونه می توان از این سیر تکاملی سبقت گرفت؟
با یک اصلاح چندجانبه، یک موافقتنامه امضاء شده میان اعضاء انجمن CLGE که هر عضو سهم مهم و فزاینده ای در این کار دارند. ما به توافق رسیده ایم که اساس نقشه بردار کاداستری شدن تابعیت از رابطه BAC+5+2T+SE می باشد. این فرمول رئوس مطالب را برای تربیت حرفه ای نقشه برداران بیان می کند: مدرک کارشناسی و بدنبال مدرک کارشناسی ارشد، دو سال کارآموزی و گذراندن آزمون کشوری(کارشناسی+5سال سابقه+2سال آموزش + یک آزمون کشوری). این طرح، قبلاً در برخی از کشورها مانند فرانسه، آلمان، دانمارک، سوئیس و اتریش انجام می شده است. مثلاً در کرواسی این فرمول کیفیت تحصیلی نقشه برداران را تضمین می کند و بنابراین اهمیت این حرفه را پررنگ می نماید. به این ترتیب ما مطمئن می شویم که این حوزه از کیفیت حرفه ای بالایی برخوردار است و قادر است نقش کلیدی را ایفا کند که ما تعریف کرده ایم.
شرح حال مصاحبه شونده
آقای  Jean Yves Pirlot از سال 2010 ریاست انجمن نقشه برداران ژئودتیک اروپا (CLGE) را به عهده دارد. وی همچنین مدیر انجمن بین المللی AM/AF-GIS BeLux و Ordre Belge des Geomtres- Expert asbl یا OBGE می باشد. زادگاه وی در آلمان و از نژاد بلژیکی است. او درNeuve   Louvainla زندگی می کند، شهری دانشگاهی در نزدیکی بروکسل. ابتدا وی بعنوان یک سرباز تربیت شد اما بعداً یک نقشه بردار ژئودتیک شد و در رشته های مختلفی تحصیل کرد و در آنها تخصص گرفت. شغل نظامی Pirlot همواره به موازات کار نقشه برداری اش بوده است. وی با رتبه ستوان- کلنل از ستاد کل بلژیک خدمت خود را در سال 2006 ترک کرد و کارمند ارشد شهری و معاون مدیر کل آژانس نقشه برداری بلژیک (IGN) در همان دپارتمان را شد.
E-mail:
jean-yves.pirlot@clge.eu , jyp@ign.be

 نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2009 - 2019 Cadastre