ماهواره کوپرنیک دوم، آماده جهت حمل به پرتابگر 

1395/07/26

 به نقل از  Geospatial world – 16  نوامبر 2016

ماهواره کوپرنیک دوم، آماده جهت حمل به پرتابگر

تست sentinel-2B ، ماهواره کوپرنیک بعدی اروپا در مرکز فن آوری ESTEC آژانس فضایی اروپا در نوردویک (Noordwijk) با موفقیت به اتمام رسید. دومین ماهواره Airbus  Sentinel-2 اکنون آماده حمل به پایگاه فضایی گویان فرانسوی در آغاز ژانویه 2017 می باشد و طبق برنامه قرار است در ابتدای مارس 2017 از وگا (Vega) پرتاب شود. ماهواره کوپرنیک، با برنامه نظارت بر محیط زیست اروپا، توسط کمیته اروپایی (EC) با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) راهبری می شود. ماهواره های مجموعه Sentinel کوپرنیک داده های سنجش از راه دور زمین را تهیه و خدمات کلیدی عملیات مربوط به محیط زیست و امنیت را در اختیار می گذارد.

ماهواره Sentinel-2B مانند ماهواره ی زوج خود، Sentinel-2A جهت ارائه دید رنگی برای برنامه کوپرنیک بین طول موج مادون قرمز مرئی تا اشعه هایی با طول موج کوتاه از طیف الکترومگنتیک ارائه می کند. از ارتفاع 786 کیلومتر، این ماهواره به وزن 1/1 تن، تصاویری در 13 باند طیفی با رزولوشن 10، 20 یا 60 متر در نوار پهن و منحصر به فرد به عرض 290 کیلومتر را ارائه می نماید. طرح نوری ابزار چند طیفی (MSI) جهت تحقق پیشرفته ترین فن آوری کیفیت تصویربرداری در میدان وسیع دیدش، بهینه شده است. مأموریت ماهواره Sentinel-2B با تصویرسازی چند طیفی اش و نوار پوششی پهنش علاوه بر استمرار، افزایش بیش از صد کیلومتری این نوار را موجب شده است و همچنین این قابلیتها مأموریتهای قبلی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

ساختار تلسکوپ و آینه های این ماهواره از سیلیکون کاربید ساخته شده است و این امر موجب ثبات نوری بسیار بالا و به حداقل رساندن تغییر شکل ترمو الاستیک (الاستیک حرارتی) می شود و این کیفیت نقشه هندسی عالی را بدنبال خواهد داشت. این ساختار در این نوع ماهواره ها بی سابقه است. داده های جمع‌آوری شده برای پایش کاربری زمین و تغییرات آن، نوع پوشش خاک، مدیریت زمین، کشاورزی، جنگلبانی، بلایای طبیعی (سیل، آتش سوزی جنگل، رانش زمین، فرسایش) و همچنین حمایت از اهداف بشردوستانه مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از دیگر فعالیت های این ماهواره انجام مشاهدات محیطی در مناطق ساحلی مانند پایش توده های یخی، یخ و برف می باشد.

مأموریت 2 این منظومه بر اساس هر دو ماهواره مشابه یعنی  Sentinel-2Aو Sentinel-2B در یک مدار ، با 180 درجه فاصله جهت پوشش و تهیه بهینه داده ها می باشد. این ماهواره ها هر 100 دقیقه یک دور به دور زمین می چرخند و هر پنج روز از تمام سطح زمین و جزایر بزرگ، آبهای درون مرزی و آبهای ساحلی عکس تهیه می کنند.

ماهواره Sentinel-2A که در طراحی، مشابه ماهواره زوج خود است، در 23 ژوئن 2015 به فضا پرتاب شد. از آن پس، این ماهواره به شکلی عالی کار خود را انجام داده است. کاربران منظومه 51,762 نفر هستند که در مرکز داده های علمی Sentinel ثبت نام کرده اند. تقریباً 168,000 محصول جهت دانلود موجود می باشد که روی هم حجمی حدود 433 ترابایت دارد. تا کنون مجموع حجم دانلود شده توسط کاربران 9/1 پتابایت است.

مأموریت ماهواره Sentinel-2B تا کنون در سایه همکاری مشترک میان ESA ، کمیته اروپایی، بخش صنعت، ارائه کنندگان خدمات و کاربران داده ها بوده است. تقریباً 60 شرکت در ساخت این ماهواره دخیل بوده اند که بخش ماهواره ها توسط Airbus Defence and Space در آلمان، بخش ابزارهای چندطیفی توسط Airbus Defence and Space در فرانسه راهبری می شوند و مسئولیت بخش ساختار مکانیکی این ماهواره، به عهده Airbus Defence and Space در اسپانیا می باشد.نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2009 - 2018 Cadastre