خدمات رسانی مکانی و برنامه Mashups 

1390/02/24

خدمات رسانی مکانی و برنامه Mashups

استفاده از برنامه مکانی Mashups  توسط دولتها روز به روز در حال افزایش است. دولتهایی که در همه سطوح، برنامۀ مکانی ملی قوی دارند، مانند کشور سنگاپور همیشه موفق تر از دولتهایی هستند که از چنین قابلیتی محرومند.
توانایی استفاده از نقشه ها جهت نمایش مکان مالکیت ها، حوادث و تجسم موارد متعددی چون ترافیک جاده ها، تصمیم گیری های مکانی را برای دولتها و بخشهای خصوصی و سازمانهای مشابه افزایش داده است.
پروژه های تهیه نقشه در سطح ملی، که نتیجه آن تهیه نقشه هایی با مقیاسهای مختلف با موضوعاتی نظیر کاربری اراضی، املاک (کاداستر)، جاده ها، ارتباطات، خطوط آب و برق، مرزهای اداری و مناطق برنامه ریزی شده و غیره است، زمینه ای برای انواع فعالیت ها هستند تا اطلاعاتی مانند ترافیک جاده ها و مرزهای ملکی را به نقاط (ندها)، خطوط و پلیگونها و یا نقشه (نمایشگر حقوق، محدودیتها و مسئولیتهای ) ملکی متصل کنند.
سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) با کمک این داده ها به پرسشهای مربوط به مکان اشیاء پاسخ داده و مجموعه داده های مختلف را برروی هم قرار می دهد. سیستم اطلاعات جغرافیایی نگرشی تازه از ارتباط میان اطلاعات ارائه می دهد، مانند نشت نفت و سواحل دریا، وسایل نقلیه امدادی و حوادث.
تلفیق اطلاعات یک نقطه یا ناحیه برروی نقشه، امکان ادغام اطلاعات را افزایش می دهد. به این ترتیب می توان اطلاعات گوناگون مربوط به یک موضوع واحد را از منابع مختلف دریافت کرده و از مختصات جغرافیایی منحصربه فرد (X و Y و گاهی Z برای ارتفاع) به عنوان کلیدی برای پایگاه داده ها استفاده کرد.
 بسیاری از کشورها از این روش جهت تلفیق داده های نقشه ها با داده های قیمت املاک، خدمات معاملات ، اسناد و ثبت زمین و داده های آماری استفاده کرده اند.
اخیراً چون در همگرایی فن آوری ها، از اطلاعات مکانی نیز استفاده می شود، ایجادMashups  آسان تر شده است. برای مثال، نقشه های گوگل، فن آوری شناسایی از طریق فرکانس های رادیویی (RFID)؛ سیستمهای موقعیت یاب جهانی (GPS) که حتی در وسایلی نظیر تلفن همراه نیز وجود دارند و می توانند مختصات دقیق نقاط را مشخص کنند، خدمات مکان مبنا بر اساس مثلث بندی از فرستنده های متحرک، فن آوری حسگرهای کوچک، تکنولوژی بارکد گذاری، روشهای فشرده سازی ویدئویی، ورژن 6 اینترنت پروتکل (IPV6) باعث شده اند تا آدرس منجصر بفرد تری برای انبوه روز افزون موضوعات داشته باشیم و همچنین باعث ایجاد سیستم های منعطف تر و همچنین سیستمهای ارتباطی بیسیم و متحرک نظیر وایمکس شده است.
دولتهایی چون استرالیا و انگلستان از گسترش خدمات Mashup توسط کاربران علاقه مند در یک بستر عملی حمایت می کنند. Mashup موجب توانمندسازی توسعه دهندگان در تلفیق انواع داده های مکانی (نقشه مبنا) با سایر مجموعه داده ها از نمایندگی های مختلف دولتی در رویدادهایی چون Govhack (Australian Government Data Hack Day) می شوند.
علاوه بر mashup، فن آوری های مکانی نیز، جایگاه کلیدی در مدریت شهری، در شهر های کوچک دارند دارند تا بتوانند اموال شهری را در شهر هوشمند کنترل کنند– از بیماران بیمارستان و املاک گرفته تا ماشینهای پلیس و وسایل نقلیه -  و این کار مستلزم وجود سیستمهای فرمان مرکزی و کنترلی به همراه اطلاعات جغرافیایی مربوطه می باشد.
حسگرهای تعبیه شده برروی اموال می تواند با داده های مکانی تلفیق شود و از راه دور وضعیت آنها را تشخیص داده و با توجه به این وضعیت به طور مؤثر پاسخگوی آنها باشد.
به طور مثال با استفاده از این فن آوریها، شبکه هوشمند و موثر تری برای حمل و نقل و ارتباطات، آب و برق - موازنه میان عرضه و تقاضا می توان طراحی نمود.
استفاده محلی از فن آوریهای موقعیت یاب و مکان مرجع می تواند تسهیلات مناسبی برای بخش های بهداشت و سلامت و یا آموزشی فراهم سازد تا بتوانند بر موقعیت و نیز تغییر مکان تجهیزات، وسایل نقلیه، کانتینرها، دانش آموزان، بیماران و کارمندان بخش مراقبت سلامت، در میان انواع محیط های کنترل شده نظارت کند.
برنامه های تهیه نقشه در سطح ملی، نقشه های مبنایی و نیز فن آوری ها و استاندارد های لازم را جهت ایجاد یک فن آوری چه به صورت رایگان و چه در قالب برنامه های درامد زا فرآهم می سازد تا استفاده از این سیستم ها رادر برنامه های ملی و نیز خدمات الکترونیکی گسترش دهد.
اینگونه برنامه ها ممکن است برای توسعه خدمات مکان مرجع رایج که جزئی از سرویس های متمرکز خدمات دولتی (GSB) را شامل می شود مفید باشد. سایر موسسات و آژانس ها می توانند از این مبنا برای توسعه و به اشتراک گذاری خدمات الکترونی خود استفاده نمایند. برای نمونه دولت کره جنوبی با همکاری بخش خصوصی سرمایه گذاری قابل توجهی بر روی فن آوری های RFID (Radio-Frequency Identification) کرده است.
فن آوری های مکانی می تواند در تجزیه و تحلیل جمعیت نگاری، گسترش بهتر خدمات الکترونیکی در کشور به کار گرفته شود. این فن آوری پاسخگوی این پرسش قدیمی است که "مشتریان یا کارمندان ما کجا هستند؟". گسترش mashups توسط کاربران آن با استفاده از مجموعه داده های فرآهم شده توسط دولت می تواند منجر به تولید خدمات الکترونیکی جدید و نیز سازگاری بیشتر خدمات بین دولت و مردم (G2C) و بین دولت و اصناف (G2B) گردد.
در نتیجه نیاز به فن آوری مکانی روز به روز در حال افزایش است.

 

 نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2009 - 2019 Cadastre