جایگاه کارتوگرافان در حوزه LBS کجا است؟ 

1395/06/20
 به نقل از مجله GIM سپتامبر 2016

جایگاه کارتوگرافان در حوزه LBS کجا است؟

یکی از گروه های جدیدی که سال گذشته در انجمن عمومی ICA انتخاب شد کمیته ای در خصوص خدمات مبتنی بر مکان (LBS: Location Based Services) بود. در ابتدای دهه نخست سال 2000 خدمات LBS به حوزه ی تحقیقاتی فعالی مبدل شد. از آن زمان به بعد، تغییرات بسیار زیادی در این حوزه اتفاق افتاده است، که از آن جمله می توان به افزایش تقاضا برای گسترش خدمات LBS از فضای آزاد یا خارج ساختمان(outdoor) به فضای داخل ساختمان (indoor) ، از آگاهی از مکان (Location-aware) به آگاهی از بافت (Context-aware) و از سیستم های ناوبری (Navigation systems) و راهنماهای متحرک (Mobile guides) به نرم افزارهای متنوع تر (diverse applications) (مانند سلامت، حمل و نقل، بازی) اشاره کرد. همچنین ظهور فن آوری های واسط (interface) جدید (مانند عینک های دیجیتالی، ساعت‌های هوشمند، دستگاه های واقعیت افزوده یا Augmented reality، هوشمندتر شدن محیط‌ها و شهرها (به طور مثال با انواع مختلف حسگرها) بر خدمات LBS تأثیرگذارند. همزمان ما شاهد ورود هر چه بیشتر خدمات LBS در زندگی رومزه عموم مردم هستیم. این خدمات به طور قابل توجهی بر چگونگی تعامل با یکدیگر و رفتارهایشان در محیط های مختلف تأثیر گذاشته است. خدمات LBS فرصتهایی را در اداره شهر، برنامه ریزی شهری و داده های بزرگ و چالشهای مربوط به تأثیرهای حاشیه ای فن آوری از جمله حریم خصوصی و مسائل قانونی و اخلاقی برای دنیا و جامعه ی ما ایجاد می‌کند. این تغییرات پرسشهای پژوهشی پایه و کاربردی ای را برای جامعه LBS مطرح می کند.

جهت ایجاد انگیزه برای تحقیقات آتی در خصوص خدمات LBS و تحریک تلاش های جمعی، این کمیته برای گسترش برنامه های میانبر تحقیقاتی در این حوزه، دست به ابتکار عمل زد، با این هدف که پرسشهای کلیدی پژوهشی و چالشهایی که برای توسعه LBS در پنج تا ده سال آینده ضروری است را شناسایی کند. ورودی از همه جا جستجو می شود. جهت اطلاع از جزئیات چگونگی مشارکت در این فعالیت وبسایت این کمیته به نشانی: lbs.icaci.org/research-agenda/ را ملاحظه فرمایید.

این برنامه ی پژوهشی یکی از موضوعاتی است که در سیزدهمین همایش بین المللی مطرح شده، در خصوص خدمات مبتنی بر مکان (LBS 2016) بحث خواهد شد. این همایش از 14 تا 16 نوامبر 2016 (26-24 آبان ماه 1395) در شهر وین در کشور اتریش برگزار خواهد شد. این نشست توسط کمیته مذکور و دانشگاه تکنولوژی وین (TU Wien) ترتیب داده شده است. با توجه به همایشی که برای اولین بار موضوع خدمات LBS در آن مطرح شد، این گردهمایی بر اساس موفقیت جهانی همایش های گذشته از سری همایش های برگزار شده، پایه ریزی شده است و مبنای مشترکی را برای همکاران در رشته های مختلف و حوزه های عملی ارائه می‌نماید که به این وسیله می توانند در خصوص پیشرفت خدمات LBS، تعامل کرده، به تبادل دانش ، تجارب، برنامه ها و ایده ها خود بپردازند و اینکه LBS چگونه بر هر دو حوزه ی علم و جامعه تأثیر خواهد گذاشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفاً به وبسایت این همایش به نشانی  lbsconference.org/مراجعه فرمایید.

 

کارتوگرافی می تواند در این همایش مشارکت داشته باشد و از پیشرفت LBS بهره مند شود. یک رویکرد بین-رشته‌ای به این حوزه می تواند هم همایش های LBS و هم کار این کمیته را مشخص و معرفی کند. صرف نظر از مکانی که در آن هستید، شما می توانید به این کمیته ملحق شده و با آن همکاری کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به نشانی ww.icaci.org مراجعه فرمایید.نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2009 - 2018 Cadastre