تهیه دقیق ترین نقشه های سه بعدی از زمین توسط دو ماهواره ی تصویربرداری TANDEM آلمانی 

1390/02/04

به نقل از سایت پاپ سای - کلی دیلو(clay Dillow)  - 21 ژوئن 2010
تهیه دقیق ترین نقشه های سه بعدی از زمین توسط دو ماهواره ی تصویربرداری TANDEM آلمانی

دو ماهواره TanDEM-X و TerraSAR-X به فاصله 213 متر از یکدیگر در مداری به دور زمین می چرخند تا دقیق ترین نقشه سه بعدی جهان را با روشی جدید ارائه دهند.(به نقل از آژانس فضایی آلمان)
موشک Dnepr که به طور موفقیت آمیز از پایگاه فضایی قزاقستان به فضا پرتاب شد، مأموریت خود یعنی تهیه دقیق ترین نقشه سه بعدی از جهان را آغاز کرد. این ماهواره ها با فاصله 213 متر از یکدیگر قرار دارند و درصدد تهیه نقشه توپوگرافی زمین تا سه سال آینده هستند.
ماهواره TanDEM-X آلمانی و ماهواره TerraSAR-X که جهت اندازه گیری رقومی ارتفاع به آن ملحق شده با موفقیت از موشک حمل کننده اش جدا و متمایل به ماهواره همسفرش TerraSAR-X  در مدار قطبی قرار گرفت. این دو ماهواره در ارتفاع 515 Km از زمین حرکت می کنند. این برای نخستین بار است که دو ماهواره تا این حد به هم نزدیک و برای مدت نسبتاً طولانی در مدار اطراف زمین قرار می گیرند.
با برخورد امواج مایکروویو و برگشت آن از سطح زمین و اندازه گیری زمان رفت و برگشت سیگنالها تجهیزات بسیار حساس ماهواره ها قادر خواهند بود نقشه سطح زمین را با جزئیات کامل تهیه نمایند. ماهواره TerraSAR-X به تنهایی می تواند نقشه سطح زمین را با دقت تقریبی 9 متر تهیه کند اما دقت نقشه تهیه شده با همراهی ماهواره TanDEM-X به 2 متر می رسد.
یک نقشه دقیق سه بعدی، می تواند کاربردهای گسترده نظامی، تحقیقاتی، شهری و تجاری داشته باشد. از جمله میتوان به کار برد ها ی آن در سازماندهی بهتر عملیات های جستجو و نجات و همچنین برنامه ریزی بهینه در عملیات نجات در هنگام زمین لرزه و نیز برنامه ریزی دقیق شهری و ارزیابی کاربری زمین اشاره نمود.
نقشه تهیه شده توسط این ماهواره، اولین نقشه توپوگرافی سه بعدی  یکپارچه از کل سطح زمین خواهد بود. اکنون، پس از در مدار قرار گرفتن ماهواره، تلاش برای بالا بردن وضوح تصویر عکسها در جریان است تا جزئیات بیشتری از عکسها استخراج شود.
ذیلا نمونه عکسهای گرفته شده توسط این ماهواره ها را میتوانید مشاهده نمایید:

 نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2009 - 2019 Cadastre