بررسی زمینه های همکاری در دیدار مدیر عامل بخش بین الملل سازمان نقشه برداری انگلستان با رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور 

1397/06/18

 

به نقل از وبسایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ssaa.ir

 

سه شنبه 13 شهریور 1397 - 12:12:12 ب.ظ

بررسی زمینه های همکاری در؛ دیدار مدیر عامل بخش بین الملل سازمان نقشه برداری انگلستان با رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

پیتر هدلند مدیر عامل بخش بین الملل سازمان نقشه برداری انگلستان و هیات همراه با دکتر تویسرکانی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص زمینه همکاری به ویژه مدیریت زمین و اجرای کاداستر دیدار گفت و گو کردند.

 

 

به گزارش روابط عمومی، در این دیدار دکتر تویسرکانی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به این موضوع که از لحاظ حقوقی حدود مالکیت زمین در کشور ایران با بسیاری از کشورهای دیگر متفاوت است گفت: تمرکز کاداستر ایران در زمینه ساماندهی مالکیت ها بوده و در کشور ایران برخلاف کشور انگلستان مالکیت مطلق روی زمین وجود دارد و حتی مردم بدون  اطلاع دولت می توانند زمینها و املاک خود را خرید و فروش کنند.

 

 

وی کاداستر را ابزاری مهم در جهت نظم دادن به مالکیت های اراضی و املاک برشمرد و افزود: شاید فلسفه وجودی کاداستر فراتر از موضوع ثبیت مالکیت های اراضی و املاک باشد اما با توجه به شرایط کشور ایران تصمیم گرفته شده زیر ساخت و مهمترین لایه کاداستر مالکیت حقوقی اراضی و املاک و نوع کاربری آن باشد.

 

 

وی با اشاره کاربرد های مختلف کاداستر و پیش بینی قوانین به منظور اجرای NSDI در کشور و آماده بودن زیرساخت های لازم در این خصوص گفت: NSDI باید در کشور شکل بگیرد و اطلاعات جمع آوری شده مرتبط با زمین توسط دستگاههای دیگر باید به لایه اصلی اضافه شود.

 

 

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اساس ساماندهی شهرهای هوشمند مبتنی بر کاداستر است و کاداستر زیر ساخت اصلی این مهم در شهر هوشمند خواهد بود که خوشبختانه سازمان ثبت برخی از این زیر ساخت را نظیر شبکه RTK (شمیم) با استقرار 144 ایستگاه ماهواره ای مهیا کرده است.

 

 

وی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور علاوه بر ثبت رسمی مالکیت های اراضی و املاک وظایف دیگری نظیر: ثبت شرکتها و موسسات، ثبت اختراعات و علائم تجاری، مدیریت دفاتر اسناد رسمی و ثبت وقایع ازدواج و طلاق را نیز برعهده دارد.

 

 

دکتر تویسرکانی با تاکید بر این موضوع که هدف اصلی ما در اجرای کاداستر تثبیت دقیق حقوق و مالکیت های اشخاص و دولت بر اراضی و املاک  می باشد، گفت: آنچه که در این مسیر مهم است این است که با انجام کاداستر و تثبیت حقوق اراضی میزان نزاع ها و تعارض ها کاسته خواهد شود.

 

 

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: براساس قانون، کاداستر باید ظرف مدت پنج سال در کشور اجرایی شود که در این خصوص استراتژی مشخصی طراحی شده و بر اساس برنامه عملیاتی سالیانه در حال اجرا می باشد به گونه ای که در حال حاضر کاداستر شهری در کشور انجام پذیرفته است.

 

 

وی اظهار داشت: هم اکنون اسناد مالکیت صادره در شهر ها و روستاها تحت سیستم کاداستر صادر می گردد و تاکنون 20 میلیون سند مالکیت با مختصات کاداستری در کشور به اشخاص تحویل شده است.

 

 

معاون رییس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه از لحاظ دانش و نیروی انسانی متخصص در کشور غنی هستیم گفت: دانشگاههای ایران در این زمینه دوره های آموزشی تا مقطع دکتری دارند و در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه در ارائه خدمت وضعیت بهتری داریم لیکن همواره بدنبال ارتقای وضعیت موجود و ارائه خدمات مناسب به مردم هستیم.نقشه سایت | نمای قابل چاپ | © 2009 - 2019 Cadastre